Eşkina Avı Bölüm – Brown Meagre Hunt

Denizlerimizin melekleri olarakta adlandırılırlar. Buyuk sürüler halinde gezerler. En sevdikleri yem teke olarak bilinir. Hemen her denizimizde yaşarlar. Fakat marmara bölgesinde bulunan eşkinalar diğer denizlerimize göre olanlardan çok daha iri boyuttadır. Bunun sebebi olarak bulundukları bölgedeki teke bollugunu gözlemlemiş durumdayım.

Eşkina, yerli bir balık türüdür, göç etmez. Belirli bir bölgeyi sahiplenir ve yaşamı boyunca buradan ayrılmaz. Alnından çıkan 1–2 cm çapındaki taştan ötürü halk arasında Taş balığı olarak da bilinir. Gerçek taşların limonlu suda eritilip içildiğinde böbrek taşların düşmesine sebep olmaktadır.
Bilimsel adı: Sciaena umbra
Üst sınıf: Sciaena

Minekop balığı ile aynı familyadan olup sıklıkla birbiri ile karıştırılır

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
EŞKİNA AVCILIĞI
Kayalık alanları tercih ederler. Avlanma saati olarak sabah gunesin sötüğü ilk anlar yada hava kararmaya başladıgı saatleri kolay av olurlar. Cünkü bu saatlerde eşkinalar genelde kayaların önlerine,üstlerine ve yakındaki kumluk alanlara avlanmak için çıkarlar. Günün diğer zamanlarını taş içlerindeki yuvalarında geçirler.

Agaşon,baskın,kule ve taş altı teknikleri ile avlanırlar.Taş altı tekniği kullanan avcılar için avı oldukça keyiflidir. Fakat bazen taş altı avlanılırken balıklar taşın içinde peş peşe durduklarından istenmeyen boylar ve hamile balıklarda avlanır. buyuzden taş altı avcılığını sevmemekteyim.
eşkina nasıl avlanır
#eskina #emirserefoglu #zipkin #spearfishing

(Visited 18 times, 1 visits today)

Bunlar da dikkatinizi çekebilir! :)