img
img

Albacore orkinos avında balıktan güzel dayak yedik :)

Video :

Recep Akkoç ile ilk kez balık avına çıkmamıza rağmen, 2 adet albacore orkinos (Thunnus Alalunga) kandırmayı başardık ve bir tane avımızı da sizlerle paylaşmak istedik. Av sonrasında balığın olağanüstü hareketliliği de komik anlar yaşamamıza sebep oldu.
Av detayı :
Recep Akkoç’un şansına sezonun ilk albacore denemesinde 2 adet balık kandırmayı başarmıştık. İlk balığı hızlıca sarmış, gelen ikinci balığı da kendisine sardırmayı istemiştim. 🙂 Ancak hem balığa ters yönde gidiyor olmamız hem de arkadaşımın acemi bir balıkçı olması ona zorlu anlar yaşattı.
Balık yakalandıktan sonra su üstünden hareketsiz gelişi ve tekneye aldığımda da yine hareketsiz kalışı beni aldattı. Ben de baş aşağı tutunca kan akışına bağlı olarak balık bir anda kendine geldi ve hareketlenmeye başladı. Bunun sonucunda hem kovamı hem de canlı livarımı kırdı. 🙂 O kadar güçlü çırpınıyordu ki artık zaptedemez hale geldim. Baktım ki tutamıyorum, balığın üstüne yattım. 🙂 Biraz şortu t-shirtü kaybettiğimiz anlar da olmuş, affola. 🙂
Albacore Orkinoslar üreme dönemlerinde Doğu Akdeniz’i ziyaret ederler. Sürüler halinde gezen bu balıklar, oldukça açıkta trolling (sırtı) ve jigging teknikleri ile av vermektedirler. Doğru trolling hızı 5 ila 7 mil arasındadır. Daha hızlı çekildiğinde, kılıç ve mako gibi canlılara da hazır olmanız gerekmektedir. 🙂
Lezzet olarak doğru pişirildiğinde, oldukça tatmin edicidir. Boy olarak Kıbrıs’ta 15 kg. ortalamada yakalansalar da maksimum 60 kgları bulduğu bilinmekte ancak bluefin (mavi yüzgeçli orkinos) ile karıştırılmamalıdır.
Daha fazla uzatmadan sözü uzatmadan, keyifle seyirler dilerim.

Facebook'ta Yorumla
(Visited 31 times, 1 visits today)

Bunlar da dikkatinizi çekebilir! :)