img
img

Japon mutfağının vazgeçilmezi, oltamızda!

Video :

Balık sürekli indirdiğimiz ölü sübyeyi tırtıklıyor ama bir türlü o altın vuruşu yapmıyordu! Bekledim, bekledim, bekledim… Bir değişiklik olmayınca, daha fazla bekleyemem diyerek tasmayı koydum, artık balık oltamdaydı! Çektiğim her saniye daha da ağırlaşmaya başlamıştı ancak tahminler az çok belliydi. Sonrası videomuzda… 🙂

Av detayı :

Fugu balıkları, denizlerimizde genellikle derin sularda oltaları ziyaret eden, diğer balon balıklarına göre daha seyrek görülen istilacı bir türdür.

Fugu, Indo-Pasifik kökenli bir türdür, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu nedenle fugu sunan restoranlar Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki yasalar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. Fugu, içerdiği tetrodotoksin nedeniyle ölümcül derecede zehirli olabilir. Zehirli kısımları temizlemek ve eti kirletmekten kaçınmak için UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN dikkatlice hazırlanmalıdır.

Fugu sashimi ve chirinabe olarak servis edilir. Bazıları karaciğerin en lezzetli kısım olduğunu düşünür, ancak aynı zamanda en zehirli olanıdır ve bu organın servis edilerek satışı 1984 yılında Japonya’da yasaklanmıştır.

Kısacası Fugu, Japon mutfağının en ünlü ve kötü şöhretli yemeklerinden biridir.

Bu bağlamda lütfen tüketmeyiniz.

Facebook'ta Yorumla
(Visited 50 times, 1 visits today)

Bunlar da dikkatinizi çekebilir! :)