At-çek tekniği için nasıl bir malzeme seçmelisiniz?

Kamış ve makine seçiminde Daiwa favorim. Shimanolar da bence aynı kalitede. Hem aşırı pahalı olmasın hem de kaliteden taviz vermek istemiyorum diyenler için Okuma da gayet iyi bir alternatif. Kamış olarak Fladenler de güzel bir alternatif. Bir de kullanılacak sahteler kuracağınız seti belirler. Fiyat aralığı ve kullanılması düşünülen sahteler verilirse direk modelli tavsiye verebilirim.

Sert sahteler içinse: Duo, Daiwa, Shiamno, Maria,Duel ve Savage Gear favorilerim. Daha uygun fiyatlı sahteler arıyorsanız da Kendo ve Ryobi’yi tavsiye ederim.

Metal sahtelerdeyse favorim Daiwa. Bence shore jiggingde en önemli özellik olabildiğince fazla mesafeyi tarayabilmektir. O nedenle en fazla mesafe gidebilen jigleri tercih ederim. Çok tuzlu olsa da Daiwa Tg Baitler ile çok güzel avlarım oldu. Zerek, Jigging Master, Senses, Hayabusa diğer verim aldığım sahteler. Özellikle zerekleri tavsiye ederim. Zerek pek bilinmeyen ama gayet verim aldığım ve fiyatı uygun bir jig markası bence.

Slikonda pek tecrübem yok açıkcası. Özellikle balonlarla aram iyi değil 😭. Kullandığım slikonlar: Black Minnow, Duo Haul, Savage Gear, Daiwa Duckfin Shad.

Kalamar sahtelerindeyse: Yozuri/Duel,Daiwa ve Dtd favorilerim. Daha uygun fiyatlı arıyorsanız Protackle da gayet iş yapar.

Not: Sahte seçiminde hedef balık ve balığın boyutu çok şey belirler.Bir de kamış ve makine de kullanabileceğiniz sahtelerin boyutu açısından önemlidir. Kıbrıs için konuşacak olursak bence gece için yanınızda en az bir jerkbait (sarı-turuncu ,float),sabah için jerkbait(pembe veya beyaz, float/sink), gündüz için en az bir jerkbait(mavi ve float/sink),2-3 adet jig(mavi/pembe),en az bir popper(beyaz/mavi), en az bir slikon(pembe/doğal renkler) ve de en az bir kalamar(yeşil/turuncu/sarı) sahtesiolması gerekenler.

İpek seçimindeyse Ygk G-soul, Daiwa J-braid kullandıklarım. Power Pro da gayet kaliteli bir ipek. Alternatif daha çok var açıkcası. Ama bence bahsettiğim fiyat aralığındaki japon menşeli x8 olan birçok ipekten benzer verim alırsınız. Bütçe olarak uygun olsun diyorsanız Kendo yine iyi bir alternatif.

Liderde de aynı şekil bir sürü alternatif var. Benim favorilerim Shimano Ocea Flouro ve Ygk Shore Leader. Fiyatları biraz tuzlu ama daha beni hiç yarı yolda bırakmadılar. Daha uygun fiyata arıyorsanız Balza K9 tercih edilebilir.

Son olarak da kanca seçimi de önemli bence. Genelde sahte firmaları owner tercih eder. Benim de Owner ve Vanfook ilk tercihlerim. Daha uygun fiyat aranıyorsa Mustad da gayet başarılıdır.

Aklıma gelenleri elimden geldiğince yazdım. Umarım her hangi bir firma benimkini daha az yazdı diye kırılmaz. Sadece kendi tercih ve tecrübelerime dayanarak yazdım. Daha fazla bilgi isteyen olursa özelden firma adı veya internetten nasıl alabileceğinize dair bilgi verebilirim.

Mustafa Kaptanoğlu‘na bu güzel anlatım için teşekkür ederiz.

Yorumlar

Yorum

Bunlar da dikkatinizi çekebilir! :)